czwartek, 15 kwietnia 2010

O Wajdy "Katyniu"


Media donoszą o Wajdy „Katyniu”….
Czy myśleliście o tym, choć przez chwilę, że gdyby nie to, iż w sobotę rozbił się nasz Prezydent i śmietanka państwa, to "Katyń" Wajdy nie cieszyłby się taką popularnością?
Ale to nie o film wszak chodzi, a o naszą krew przelaną niewinnie w tych przeklętych bagiennych lasach pod Smoleńskiem.

Czytam w nagłówkach tabloidów:
"Katyń" będzie wyświetlony w Kongresie USA i dalej "Film będzie wyświetlony w jednym z budynków mieszczących biura członków Izby Reprezentantów. Po projekcji odbędzie się dyskusja". Niemal jak w kółku filmowym, w którym brałam udział za studenckich czasów. A niech dyskutują, niech zobaczą! Przecież do tej pory nie wiedzieli nawet, o co nam Polaczkom chodzi z tym Katyniem. What the fuck is this Katyn? A teraz już wiedzą, jakie to ścierwo było….
"Katyń obiegł świat", a wraz z nim wiadomość o tym, co nam się przytrafiło te 70 lat temu... Ci zaś, którzy walczyli o godne uczczenie pamięci zamordowanych tam Polaków, o odsłonięcie prawdy na kartach historii, można powiedzieć, że spełnili swą misję w dwójnasób - bo zapewne nikt z nich nie podejrzewał nawet w najśmielszych marzeniach, że o Katyniu dowie się świat... I dobrze, niech inni wiedzą. Myślę też, że Katyń II (jak wielu nazywa tę naszą współczesną tragedię) w pewien sposób wyzwolił też pewnie gesty, działania mające na celu odfałszowanie historii po stronie Rosji. I chwała im za to. Niech choć takie plusy będą z tej bezsensownej śmierci tylu osób.
Było nie było, inaczej stać się nie mogło – podwójna symbolika Katynia musiała wreszcie otworzyć innym oczy… Rzekłam patetycznie i na tym kończę dzisiejsze wywody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Proszę nie kopiuj treści tu zawartych i nie zamieszczaj ich na innych stronach bez mojej zgody. A jeśli już gdzieś mnie cytujesz, to podaj źródło. Dziękuję!

Pamiętaj:

Treści zawarte na blogu podlegają ustawie o ochronie praw autorskich. W razie pytań proszę o kontakt na maila.

"Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia" (Dz.U. nr 24 poz. 83).